Europejskie Centrum Solidarności – Wystawa Stała

Wielkopowierzchniowa wystawa w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

W dniach 30–31 sierpnia 2014 r., w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, została otwarta w Gdańsku nowa siedziba Europejskiego Centrum Solidarności. „Sercem” tego obiektu jest wystawa stała, którą zaprojektowaliśmy po wygraniu w 2008 roku konkursu na „Opracowanie koncepcji wystawienniczo-scenograficznej wystawy stałej w ECS”. Nasza pracownia Studio 1:1 jest autorem projektu koncepcyjnego i wykonawczego tejże wystawy, o powierzchni blisko 3000 m2. Podczas opracowywania tego niełatwego projektu celem nadrzędnym i kluczowym było dla nas sprawienie, aby widzowie poczuli, iż jest to opowieść o nich samych. Uznaliśmy, iż skutecznym sposobem pozwalającym na utożsamienie się zwiedzającego z bohaterami tamtych czasów jest stworzenie możliwości nie tylko poznania, ale również przeżycia wydarzeń tworzących ruch Solidarności. Do realizacji wystawy zostały wykorzystane nowoczesne technologie z zakresu wystawiennictwa oraz elementy umożliwiające interakcję. Pragnęliśmy uniknąć nachalnej narracji, działań czysto scenograficznych. Zamiast replik proponowaliśmy instalacje z prawdziwych przedmiotów. Realizacja wyróżniona została Nagrodą Komitetu ds. Kultury, Nauki, Edukacji i Mediów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Informacje o projekcie

Wystawa Stała w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

Rok: 2008-2014

Inwestor: Europejskie Centrum Solidarności

Kategoria: Wystawiennictwo / Wzornictwo / Grafika

Zakres: Projekt koncepcyjny / Projekt wykonawczy / Nadzór autorski / Identyfikacja wizualna

Nagroda Rady EuropyJesteśmy dumni, że Komitet ds. Kultury, Nauki, Edukacji i Mediów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przyznało prestiżową Nagrodę Muzealną Europejskiemu Centrum Solidarności.

W komentarzach czytamy „ tym, co przesadziło o nagrodzie dla ECS, był „sposób, w jaki w ECS przedstawiana jest historia związku zawodowego Solidarność”. Cieszymy się, że doceniono wystawę, którą mieliśmy zaszczyt projektować odwiedziło ją już 390 tys. osób.

Nagroda przyznawana jest od 1977 roku i jeszcze nigdy w historii nie otrzymała jej placówka z Polski. Statuetka „Kobiety z pięknym biustem” autorstwa Joana Miró– będzie w posiadaniu w ECS przez rok, po czym trafi do kolejnej uhonorowanej przez Radę Europę instytucji.

 

Jak pracowaliśmy nad wystawą …

Do realizacji wystawy oprócz nowoczesnych technologi wykorzystaliśmy oryginalne przedmioty z epoki, m.in.: pojazd milicyjny, suwnicę, wózek akumulatorowy i bramy stoczniowe. Niosły one ze sobą szczerość, oryginalność i prawdziwe historie.

Jak powstawała wystawa – materiał filmowy

ECS Wystawa

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania wystawy na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

Wirtual Tour